The nominees for Africa Magic Viewers Choice Award #AMVCA8

The nominees for Africa Magic Viewers Choice Award #AMVCA8

The nominees for Africa Magic Viewers Choice Award #AMVCA8 eight edition has been announced, the announcement was made by Actress Adesua Etomi Wellington and Daniel Etim Effiong.

Its a 33 category from nominees in acting, directing, sound, costume with online creators and others that would be awarded.

According to the award organizers, MultiChoice, an eight-day schedule of activities will precede the anticipated awards night, which has been scheduled for May 14. Also the winner of this year’s Best Soundtrack award will get N1 million.

See the full nominees list;

Nominees for Best Online Content Creator

Mr Macaroni

Tee Kuro

Bukunmi Adeaga-Ilori

Oga Sabinus

Jacqueline Suowari

Edem Victor

Elozonam

 

Best Short Film or Online Video nominees

Mary Nsikanabasi Uyoh (Something About Zee)

Abimbola Craig (Fractured)

Ozor Uche (Ounje Ale)

Nicholas “Big Ghun” Nartey (Koro)

Korede Olayinka (Kiitan)

Sandra Tetteh (Dices)

Taiwo Ogunnimo (I am the prostitute mama described)

 

Best Supporting Actor (Movie or TV Series)

Bucci Franklin (Rattlesnake: The Ayanna Story)

Adjetey Anang (Gold Coast Lounge)

Odunlade Adekola (Jankariwo)

Eric Roberts (A Soldier’s Story)

Amina (Magaji Mijinyawa)

Yemi Blaq (The New Normal)

Tope Tedela (Country Hard)

 

Best Cinematographer

Muhammed Attah Ahmed -Rattlesnake

James Amuta -Collision Course

Peter Kreil, Wale Adebayo, Samuel Jonathan, Moruf Fadaro -Amina

Samuel Jonathan, Moruf Fadaro -The Mystic River

John Njaga Demps (Nneka The Pretty Serpent)

Victoria Mbogo (Just in Time)

 

Nominees for Best Supporting Actress 

Bisola Aiyeola (Sugar Rush)

Mercy Johnson (The New Normal)

Clarion Chukwurah (Amina)

Mumbi Maina (La Femme Anjola)

Enado Odigie (The New Normal)

Omowunmi Dada (Country Hard)

Chioma Chukwuka Akpotha (Omo Ghetto: The Saga)

 

Best Lighting Design

Stanley Idegbu Okechukwu (Amina)

Yemi Awoponle (The Mystic River)

Mathew Yusuf (Rattlesnake: The Ahanna Story)

Jaco Strauss (The White Line)

Godwin Lawani (Light In The Dark)

Mathew Yusuf (Nneka The Pretty Serpent)

Fei Mustafa (Dear Affy)

 

Best Makeup

Gift Ameh – Voiceless

Dagogo Diminas, Gabriel Okorie Gabazzini – Amina

Balogun Abiodun – Omo Ghetto: The Saga

Ugochinyere Ihendi – Nneka The Pretty Serpent

Carina Ojoko – Rattlesnake

Adewunmi Fatai, Ayobami Abolarin – Peregun

Abiola Popoola – La Femme Anjola

 

Read this: 15 Famous Celebrities set to Celebrate Golden Jubilee in 2022

Best Actor in a Comedy

Shawn Faqua – Soole

Deyemi Okanlawon – Omo Ghetto: The Saga

Gideon Okeke – Loving Rona

Broda Shaggi (Samuel Perry) – Dwindle

Femi Adebayo – Progressive Tailor’s Club

Williams Uchemba – Dear Affy

Timini Egbuson – Ponzi

 

Best Costume Designer

Titi Aina Raji -Voiceless

Millicent T. Jack – Amina

Isoken Ogiemwonyi – The Smart Money Woman

Funke Akindele Bello – Omo Ghetto

Obijie Oru – The Mystic River

Yolanda Okereke – La Femme Anjola

Yoanna “Pepper” Chikezie – Nneka The Pretty Serpent

 

Best Actress in a Comedy

Funke Akindele Bello – Omo Ghetto

Bimbo Ademoye – Breaded Life

Nse Ikpe Etim – Quam’s Money

Bisola Aiyeola – Dwindle

Nancy Isime – (Kambili: The Whole 30 Yards)

Sarah Hassan (Just In Time)

 

Best Actor in a Drama

Stan Nze – Rattlesnake

Uzee Usman – Voiceless

Gabriel Afolayan – For Maria Ebun Pataki

Efa Iwara – This Lady Called Life

Femi Jacobs – Introducing the Kujus

Enyinna Nwigwe – Dear Affy

Timini Egbuson – Introducing the Kujus

 

Best Actress in a Drama

Asabe Madaki – Voiceless

Osas Ighodaro – Rattlesnake

Meg Otanwa – For Maria Ebun Pataki

Bisola Aiyeola – This Lady Called Life

Nancy Isime – Superstar

A Tune Away – Genoveva Umeh

Kehinde Bankole – Dear Affy

 

Best Writer Nominees

Tunde Babalola – La Femme Anjola

Toluwani Obayan, Kayode Kasum – This Lady Called Life

Tunray Femi, Damilola E. Orimogunje – For Maria Ebun Pataki

Chigozirim Nwanegbo – One Lagos Night

Manie Oiseomaye, Donald Tombia, Biodun Stephen- Introducing the Kujus

Frank Chinedu Uba – Amina

Abosi Ogba, Sally Kenneth Dadzie, Lydia Idakula Sobogun, Olawale Adetula, Belinda Yanga Agedah – Little Black Book

 

Best Documentary

Taiwo Adeyemi – Road2Blow

Femi Odugbemi – Unmasked: Leadership, Trust and the COVID19 Pandemic in Nigeria

Eugene Mbugua – This Love

Allen Onyige – Sunset in Makoko

Saitabao Kaiyare, Mumo Liku Elena Schilling, Daniela Fritz, Ann Katrina Boberg – If Objects Could Speak

Lawrence Adejumo – Streets of Lagos: Dear Little People

 

Best Indigenous Language – Swahili

Obambo – Freddy Feruzi

Jaramandia – Dennis Humphrey, Bernard Kahindi

Rishai – Omar Hamza Hassan

 

Best Indigenous Language – Yoruba

Jankariwo – Bukunmi Oluwasina

Alaise – David Akande, Demola Yusuf, Edgard Leroy

Abeke – Samuel Oniyitan

Balokun – Olamide Akinmolayan

Ijolewa – Olapeji Wahab

Arodan – Wunmi Ajiboye

 

Best Indigenous Language – Hausa

Voiceless – Rogers Ofime

Sarki Goma Zamani Goma – Abubakar Bashir Maishadda

Bana Bakwai – Abubakar Bashir Maishadda

Tsangayar Asali – Abdulkadir Nuhu Aminu

Bayi – Diane Russet, Ayo Newo

 

Best Indigenous Language – Igbo

Nne-Ka – Uche Nnanna Maduka

Uhuruchi (Sunset) – Victor Iyke

Echezona – Victor Onwudiwe, Ugomma Onwe

Udene – Oma Nnadi

 

Best Movie (Southern Africa)

Hairareb – Dantagos Jimmy-Melani

Black Dollar – David Kazadi

Paul S. Wilo – Maria Kristu

Veza The Unfolding – Dumie Manyathela

 

Best Movie (East Africa)

The Girl In The Yellow Jumper – Morocco Omari

A Grand Little Lie – Denise Kibisu Ngubuini

My Husband’s Wife – Ndagire Mariam

Just In Time – Sarah Hassan, Dolapo Adeleke

Ugonwa Wa Kifo – Raphael Emmanuel

Beautiful Ashes – Ayeny T. Steve

 

Best Movie W/Africa

Tainted Canvas – Orwi Manny Ameh

Collision Course – Bolanle Austen-Peters, Joseph Umoibom

Amina – Okey Ogunjiofor Rattlesnake – Chris Odeh

Omo Ghetto – Funke Akindele Bello, JJC Skillz

Breaded Life – Biodun Stephen, Tara Ajibulu

Nneka TPS -Chris Odeh

 

Best TV Series (Drama or Comedy)

The Mystic River – Rogers Ofime

The Smart Money Woman – Arese Ugwu, Isoken Ogiemwonyi, Lala Akindoju, Akintunde Marine Marinho

Rumour Has It (S3) – Vincent Nwachukwu

Little Black Book – Olawale Adetula

My Name Is A-Zed – Olawale Adetula

Butuku – Nwaka Nakweti

Jenifa’s Diary – Funke Akindele Bello

 

Best Africa Magic Original Comedy Series

The Johnsons – Roger Ofime

My Flatmates – Bright Okpocha, Solomon Adekunle

My Siblings and I – Funke Akindele Bello, JKC Skillz

 

Best Africa Magic Original Drama Series

Movement: Japa – Femi Odugbemi

Riona – James Omokwe

Unmarried – Uche Ikejimba

Dilemma – Uche Ikejimba

Venge – Tosin Igho, Rogba Arimoro

Eve – Winifred Nwokedi

Enakhe – Victor Sanchez Aghahowa

Rishante – Dimbo Atiya

 

Best Picture Editor

Rogers Ofime – Voiceless

Dolapo Adeleke – Just In Time

JJC Skillz, Adeyemi Shomade, Valentine Chukwuma – Omo Ghetto

Tester Bassey, Abiodun Okunola, Moses Inwang – Lockdown

Moses Inwang – Bad Comments

Tunde Apalowo – For Maria Ebun Pataki

Tega Salubi – Collision Course

 

Best Art Director

Ediri Okwa – The Smart Money Woman

Pat Nebo – Rattlesnake

Mayowa Labiran – The Mystic River

Tunji Afolayan – Amina

Chima Adighije – One Lagos Night

Chris Udomi – Day of Destiny

Adeoye Adetunji – Introducing the Kujus

 

Best Sound Editor

Jim Lively, James Nelson – Amina

Bayo Adepetun, Biola “Lala” Olayinka – Prophetess

Puffy Tee – Omo Ghetto: The Saga

Tom Koroluk – For Maria Ebun Pataki

Habib Adebayo Olaore – Nneka The Pretty Serpent

Hassan Mageye – Tinka’s Story

 

Best Soundtrack

Larry Gaaga – Rattlesnake

Collision Course

Boumeester Lindsay Kagwe Mungai – Just In Time

Dabs Agwom – Amina

Pascal Aka Raquel – Gold Coast Lounge

Awele Mekwunye Bizzouch – Light In The Dark

Michael Pulse, Ponti Dikuua – The White Line

 

Best Multichoice Talent Factory

Bride Untangled by Abisola Aboaba

Engaito by Daisy Masembe

Nyau by Masuzyo Mwale, Cosmas Ngandwe, Abel Ngoma and Edward Sakala

Rebirth by Brian Ontiri

Oko K3 Akueteh by Christine Boateng and Eric Okyerefo

 

Best Director (Movie)

Mildred Okwo – La Femme Anjola

Izu Ojukwu – Amina

Ramsey Nouah – Rattlesnake

Bolanle Austen-Peters – Collision Course

Robert O. Peters – Voiceless

Ekene Som Mekwunye – Light in the Dark

Tiencepay Lawal, Hamisha Daryani Ahuja – Namaste Wahala

 

Link up with our socials below;
Facebook: Gist Always
Instagram: Gistalways
Twitter: Gistalways
LinkedIn: Gistalways
Tiktok: Gistalways
Youtube: Gist Always
Snapchat: Gistalways

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.